Pudel

pudel.jpg

Pies na wybieg – pudel

Nie każdy wie, że pudle były wcześniej psami myśliwskimi. Wykorzystywano je do polowań na ptactwo wodne, a dziś stanowią ozdobę dla właściciela. Tylko jak zadbać o takiego pieszczocha?

Węże – boa dusiciel, pyton tygrysi

Węże – boa dusiciel, pyton tygrysi

BOA DUSICIEL
Boa dusiciel to według znawców najpiękniejszy wąż, o ile można się nimi zachwycać. Każdy osobnik jest ubarwiony w inny sposób, nie ma możliwości, by znalazły się dwa identyczne węże. Najczęstszym kolorem grzbietu boa dusiciela jest kolor jasnobrązowy lub czerwony, na nim znajdują się plamy o różnych kształtach i rozmieszczeniu. Po bokach plamy są mniejsze i zamknięte są w żółte obwódki.

Boa dusiciele w warunkach naturalnych zamieszkują wilgotne tropikalne i gęste lasy, trawiaste zarośla, a także trawiaste stepy.

Węże te żywią się jaszczurkami, myszami lub ptakami. Zdobycz tę boa dusiciele łapią swoją paszczą, następnie duszą ją. Na połknięcie jej czekają, aż będzie martwa.

Samice boa dusicieli rodzą 15- 60 młodych. Ich długość wynosi początkowo pół metra, z czasem dorastają do 2-3 metrów, dorosłe boa dusiciele potrafią osiągnąć długość nawet do 6 metrów. Żyją około 20 lat.

W warunkach naturalnych boa dusiciele żyją na terenie Ameryki, Afryce Północnej, na Madagaskarze, Półwyspie Arabskim, w południowo-zachodniej Azji.

PYTON TYGRYSI
Pyton tygrysi to jeden z największych pytonów. Długość tego węża osiąga prawie metr a waga wynosi około 90 cm. Niektóre, rekordowe okazy osiągają długość do 8 metrów.
Grzbiet pytona tygrysiego jest jasnobrązowy z nieregularnie porozrzucanymi plamkami w kolorze ciemnobrązowym z żółtymi obwódkami.

W warunkach naturalnych pyton ten zamieszkuje tereny leśne, krzaczaste, kamieniste. Potrafi żyć na wysokości 1800 m. n.p.m., choć i obszar zbiorników wodnych nie jest obcy tym gatunkom węży.

Pokarmem dla pytonów tygrysich są gady, ptaki i ssaki. Niektórzy hodują p po to, by łapały one szczury i myszy.
W ciągu swojego życia samica składa od 8 do 100 jaj. Po wylęgnięciu młode osobniki mierzą około pół metra długości.

Węże te mogą żyć około 25 lat. Spotkać można je między innymi w Indiach, Pakistanie, na Półwyspie Indochińskim.

Your rating: Brak Average: 4.3 (6 votes)